Koyu Renk Yer Seramik Modelleri ile Zemin Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Koyu Renk Yer Seramik Modelleri ile Zemin Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda oldukça popülerleşen ev dekorasyonu artık evin bütününü kapsar hale gelmiştir. Evin duvarından zeminine, zemininden tavanına, tavanından mobilyalarına, mobilyalarından objelerine kadar her ayrıntı önemsenir olmuştur. Geçmişte önemsenmeyen zemin kaplamaları ise günümüzde önemli bir detay haline gelmiştir.

Dekorasyonun dokusu, rengi ve estetiği için oldukça önemli olan zemin dekorasyonu için birçok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler doğrultusunda her odanın zemin dekorasyonu dikkatlice planlanmalıdır. Gelin, birlikte koyu renk yer seramik modelleri ile zemin dekorasyonunun nasıl yapıldığını inceleyelim.

https://www.yurtbayseramik.com/upload/serenity_700_350_1.png

 

Koyu Renk Yer Seramik Modellerinin Zemin Dekorasyonunda Kullanımı

Zemin kaplamasında yer alacak modelin seçimi zemin dekorasyonunun bütünü açısından çok önemlidir. Bu nedenle zemin malzemesi seçildikten sonra zemin dekorasyonuna başlamak mantıklı olacaktır. Odanın uyumu ve bütünü açısından koyu renk yer seramik modelleri tercihiniz olabilir.

Peki, koyu renk yer seramik modelleri ile zemin dekorasyonu nasıl bir bütün haline getirilebilir?

Salon veya yatak odalarında koyu renk zeminler sıklıkla tercih edilse de mutfak ve banyo gibi ortamlarda genel olarak aydınlık renkler tercih edilir. Bunun sebebi beyaz, kırık beyaz veya bej gibi renklerin daha hijyenik bir görüntü sağlayacağıdır. Fakat bu düşünce temelde tamamen yanlıştır.

 

Mutfak Zeminlerinde Koyu Renk Kullanımı

Mutfaklarda koyu renk yer seramik kullanımı mutfağın daha derli toplu ve minimal görünmesine yardımcı olabilir. Özellikle geniş mutfaklarda siyaha yakın renklerin kullanılması odanın havasının bir anda değişmesini sağlayacaktır.

https://www.yurtbayseramik.com/upload/mutfak_yerseramigi_700_350.png

Zeminde koyu renk seramik kullanıp mutfak dolaplarında zeminden daha açık tonlar kullanmak hem ferah hem de şık bir görünüm kazandırabilir. Koyu renk seramikler ile sarı, yeşil veya kırmızı gibi baskın tonlarda halılar kullanmakta bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

 

Banyo Zeminlerinde Koyu Renk Kullanımı

Siyah renk seramiklerin en çok yakıştığı yerlerden birisi de banyolardır. Zeminde kullanılan koyu renk seramiklere duvarlarda kullanılacak koyu renk seramikler de eşlik edebilir. Siyah, koyu gri, lacivert veya koyu kahve gibi renkler çeşitli aksesuarlar ile tamamlanarak şık bir ahenk oluşturabilir.

https://www.yurtbayseramik.com/upload/casablanca_banyo_700_350.png

Banyo zemini dekorasyonunda diğer odalara nazaran ışık oldukça önemlidir. Çünkü diğer odaların aydınlatmaları özenle seçilirken banyo gözden kaçabilir. Bu da zeminde yer alan karoların yeterince dikkat çekmemesine veya rengini doğru yansıtmamasına sebep olmaktadır.

 

Salon Zeminlerinde Koyu Renk Kullanımı

Koyu renk yer seramiklerinin en sık kullanıldığı alanlar salonlardır. Koyu renk zeminle birlikte çeşitli dokularda duvar kağıtları, baskın renklerde duvar boyaları veya renkli mobilyalar tercih edilir durumda. “Salon zeminimde koyu renk kullanmak istiyorum fakat salonumu dar göstermesinden çekiniyorum.” diyenlerdenseniz farklı mobilya kombinasyonlarıyla koyu renk zemine şans vermelisiniz. Aynı zamanda motifli yer zeminlerine de göz atabilirsiniz.

https://www.yurtbayseramik.com/upload/ares_700_350.png

 

Yatak Odası Zeminlerinde Koyu Renk Kullanımı

Yatak odası daha çok kişisel olarak vakit geçirilen yerler olduğundan dekorasyonu tamamen kişiye özgüdür. Bu nedenle odanın bütününü ve zevkinizi işin içine katarak karar vermelisiniz. Yatak odanızda farklı bir hava yakalamak isterseniz dokulu veya çift renkli yer seramiklerine göz atabilirsiniz. Bu seçenekler hem odayı koyu renklere boğmayacak hem de istediğiniz havayı yaratmanıza yardımcı olacaktır.

https://www.yurtbayseramik.com/upload/moonlight_yatakodasi_700_350.png

 

İç Mekan Tasarımında Koyu Renk Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Renk ve ışıkların insan psikolojisi üzerindeki etkileri yadsınamaz boyuttadır. Bu nedenle gününüzün çoğunu geçirdiğiniz evinizde kullandığınız renklerde oldukça önemlidir. Düşünülenin aksine koyu renklerin de insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Önemli olan ise evin tüm alanlarını koyu renge boğmamak ve dengeyi sağlamaktır.

https://www.yurtbayseramik.com/upload/pietra_piezza_700_350.png

Odalarınızda doğadan gelen bir görünüm yaratmak için ahşap malzemeler ile birlikte koyu kahve zemin tercih edebilirsiniz. Hem modern hem de şık bir görünümden yanaysanız siyahın zarifliğini kullanabilirsiniz. Renklerin baskın olduğu ama yine de sofistike bir görünüm arayışındaysanız lacivert bir zemin tercihiniz olabilir.

Unutulmaması gereken nokta, renklerin ahenkli bir şekilde kullanılmasıdır. İç mekan tasarımında koyu renk kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanılacak olan malzemenin parlak mı yoksa mat mı olacağıdır. Yine kişinin zevkine ve odanın bütününe uyacak şekilde seçim yapılmalıdır. Banyo veya mutfak gibi ıslak zeminlerde parlak, salon veya yatak odası gibi kuru zeminlerde ise mat yüzey tercih edebilirsiniz.

Daha fazlası için lütfen takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Seramik Zemin İle Evinizi Nasıl Güzelleştirebilirsiniz?

Detaylı Ürün Arama